Newsletter

EUROPEJSKI RYNEK NOWYCH SAMOCHODÓW KOŃCZY PIERWSZĄ POŁOWĘ 2015 ROKU Z WYNIKIEM DODATNIM

  • Sprzedaż nowych samochodów w Europie wzrosła o 8,4% w pierwszej połowie 2015, a o 14,6% w czerwcu
  • 25 z 29 krajów odnotowało wzrost w I p. 2015 roku
  • Volkswagen Golf, Ford Fiesta i Renault Clio były najlepiej sprzedającymi się modelami w pierwszych sześciu miesiącach roku

Europejska sprzedaż nowych samochodów wzrosła o 8,4% w pierwszej połowie 2015 roku, informuje JATO Dynamics, wiodący na świecie dostawca inteligentnych rozwiązań dla branży motoryzacyjnej. Tempo wzrostu sprzedaży w czerwcu przyśpieszyło, ze wzrostem o 14,6% w porównaniu do ubiegłego roku i w następstwie spowolnienia  w maju.

Skrót wydarzeń na rynku, na podstawie analiz JATO:

  • W  pierwszej połowie 2015 sprzedano ogółem 7,410,510 pojazdów i była to najlepsza pierwsza połowa roku od 2010
  • Włochy i Hiszpania  odnotowały w I p. 2015 wzrost o ponad 100 tysięcy sztuk
  • Wszystkie z dziesięciu najlepszych modeli i marek wykazały wzrost w pierwszej połowie 2015

Europejski rynek nowych samochodów zakończył I p. 2015 r. w dobrej kondycji, ze słabszą sprzedażą w maju i dobrym początkiem roku. 25 z 29 badanych rynków wykazało wzrost, a cztery odnotowały wzrost sprzedaży o ponad 20%.

Brian Walters, wiceprezes Działu Danych w JATO Dynamics, powiedział: “Ostatni miesiąc pokazał wysoki poziom zaufania klientów do branży motoryzacyjnej, czego efektem był również silny wzrost sprzedaży w pierwszej połowie”.

Porównanie miesięcznej sprzedaży rok-do-roku w Europie

European Monthly Sales Volumes Year-on-Year Comparison - Jun

 

Volkswagen umocnił się na pozycji lidera w Europie, zwiększając całkowitą sprzedaż w I p. 2015 o 9,1%. Renault zamienił się na drugim miejscu z Fordem. Wszystkie dziesięć najlepszych marek rejestrowało wzrost sprzedaży, a Mercedes i Renault osiągnęły wzrost o ponad 10%, dzięki sukcesowi nowości rynkowych: Mercedesa Klasy C i Renault Captur.

Lista 10 najlepszych marek

 

Top Ten Brands - Jun

 

Nowości rynkowe maiły również wpływ na duży wzrost sprzedaży wielu marek poza pierwszą dziesiątką, takich jak: Jeep, Lamborghini, Smart, Infiniti i Ssangyong.

Volkswagen Golf pozostał najlepiej sprzedającym się autem w Europie w I p. 2015, ze wzrostem o 2,2%, choć z niewielkim spadkiem udziału w rynku. Tuż za Golfem, uplasowały się cztery modele segmentu B: Ford Fiesta, Volkswagen Polo, Renault Clio i Opel / Vauxhall Corsa.

Największy wzrost spośród samochodów pierwszej dziesiątki został osiągnięty przez nowego Volkswagena Passata, którego sprzedaż wzrosła o 39,3% w I p. 2015 w porównaniu do wyniku jego poprzednika rok temu.

Jeśli chodzi o modele spoza pierwszej dziesiątki, to obserwujemy podobny trend, większość modeli wykazała wzrost sprzedaży, ale największy przypadł w udziale nowościom rynkowym lub modelom odnowionym, takim jak Ford Mondeo, Renault Twingo i Peugeot 308. Na szczególną uwagę zasługuje wzrost sprzedaży małych crossoverów, zarówno nowych, jak i tych oferowanych od jakiegoś czasu: Renault Captur, Opel / Vauxhall Mokka, Peugeot 2008, Nissan Juke, Citroen C4 Cactus, Fiat 500X i Suzuki Vitara..

Lista 10 najlepszych modeli

Top Ten Models -Jun

 

„Dobre wyniki w pierwszej połowie dla całej gamy różnorodnych marek i modeli świadczą o tym, że przemysł jest dobrze przygotowany do równie udanej drugiej połowy roku.” – powiedział Brian Walters.

Jeśli potrzebujecie Państwo więcej informacji, prosiły o kontakt mailowy: jatoteam@firstlightpr.com, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony:  www.jato.com www.jato.com i do śledzenia JATO na LinkedIn i Twitter.

 

Możliwość komentowania została wyłączona.