En son ne zaman otomobil satınaldığınızı hatırlıyor musunuz? Nasıl bir deneyim yaşamıştınız? Büyük ihtimalle birden fazla bayi ziyaret ettiniz ve muhtemelen bir tanesinde kendinizi daha rahat ve güvende hissettiniz.

Bu satınaldığınız otomobili etkiledi mi? Büyük olasılıkla, evet! Bayinin size ilgi göstermesi, iyi bir deneyim yaşatması günümüzde satış için belirleyici bir faktör haline geldi. Otomobil satınalmak önemli bir yatırım ve biz daha fazlasını istiyoruz.

Müşterilerinize sizden araç satınalmalarının en iyi seçenek olduğu güvenini ne sağlıyor?
Esasen, markayı ve aracı beğenmeleri gerekiyor, ama müşteri telefonda veya showroomdaysa, büyük olasılıkla beğendiğini farzedebiliriz!

Şimdi sıra satış danışmanında…
Araçlarınız hakkında ne derece bilgi sahibi?
Müşterinin ilgilendiği diğer markalarla ilgili ne kadar bilgi sahibi? Rekabet avantajı bazında aracınızın sunumunu yapacak donanımı var mı? Müşteriyle güvene dayalı ilişki kurabilme becerisine sahip mi?

Gerekli ürün bilgisini sunabilmek satış için önemli bir avantaj. Müşteriyle güven ilişkisi kurmasına yardım eden, iletişimin etkin olmasını sağlayan ve satış danışmanına itibar kazandıran bir unsur.

Otomotiv Bayileri Neden JATO’yu Seçiyor

Çalıştığımız firmalar müşterilerinin bayilere danışmadan önce daha fazla bilgi sahibi olabilmeleri için yardımcı olmamızı talep ediyorlar. JATO’nun Perakende kanalı için sunduğu Çözüm Portföyü, satış danışmanlarının müşterilere yaşattığı deneyimin rekabetin bir kaç adım ötesinde olmasını sağlıyor.

JATO’nun ürün ve hizmetleri için

Bize ulaşın